Ha olyan szerencsések vagyunk, hogy konyhánk kialakítására egy viszonylag nagy helyiség áll rendelkezésünkre, akkor már nem csupán az alpfunkciókra – sütés, főzés, tárolás – tudunk koncentrálni. A konyhánkat egy igazi társasági térré varázsolhatjuk. Lássuk, hogyan is érdemes kialakítani az elrendezést!
Konyhasziget
Ha van elég helyed a konyhában, mindenképpen gondolkodj el a konyhasziget beépítésének lehetőségén. Funkcionálisan is számtalan előnnyel jár, ráadásul stílusos megjelenést kölcsönöz térnek. Ha egylégterű lakásod van, akkor a segítségével a konyhádat a középpontba állíthatod, de ha pont az ellenkezőjét szeretnéd elérni, akkor a konyhasziget térelválasztóként is szolgálhat. Ha szeretnél még egy kicsit elmélyedni a témában, olvasd el korábbi cikkünket.
L-alakú konyha
Az L-alakú elrendezés azt jelenti, hogy a konyhabútorokat és egyéb berendezéseket két szomszédos falon helyezed el, amely tulajdonképpen egy nyitott konyhát eredményez. Ennek a kialakításnak tökéletes kiegészítője lehet egy nagy étkezőasztal, vagy akár az előbb említett konyhasziget. Egy igazi közösségi teret hozhatsz létre, ahol az asztal vagy a konyhasziget köré gyűlt családdal, barátokkal akár főzés közben is kommunikálhatsz.
Konyhai háromszög
Egy nagy konyhában fokozottan kell ügyelni arra, hogy sütő, mosogató, hűtő hármasa – konyhai háromszög – megfelelően legyen elhelyezve. Kis térben minden kézre esik, egy nagyobb helyiségben azonban nem mindegy, hogy mi hova kerül, a köztük lévő távolságnak olyannak kell lennie, amely még kényelmesen bejárható. Az L-alakú konyhában ez sokkal könnyebben megvalósítható, mint pl. egy egysoros elrendezés esetében. Azonban, ha mondjuk az egysoros konyhát egy konyhaszigettel egészítjük ki, elgondolkozhatunk, hogy bizonyos funkciókat oda telepítsünk. Pl. mosogató, sütő, főzőlap is kerülhet a szigetre.
U-alakú elrendezés
Az U-alakú elrendezés nem csupán kis konyhákban lehet praktikus. Nagy konyhákban azonban érdemes még egy konyhaszigettel is kiegészíteni. Ez elősegíti a konyhai háromszög megfelelő kialakítását és családdal és vendégekkel történő interakciót is.
Ennek továbbfejlesztett változata a G-alakú elrendezés. Ez akkor lehet hasznos, ha az U-alakú konyhánkhoz szeretnénk egy konyhaszigetet, azonban a megfelelő nagyságú konyhasziget nem lenne praktikus középre igazítva. Ehelyett a konyha egyik szélére helyezzük, a másik oldal pedig kvázi „bejáratként” szolgál. Annak, hogy miért nem elegendő maga az U-alak konyhasziget nélkül, több indoka is lehet. Előfordulhat, hogy csak így tudunk egy fix étkezőt kialakítani, vagy az is lehet, hogy több munkafelületre van szükségünk a konyhában.
Amennyiben úgy döntöttél, hogy egyedi konyhabútort szeretnél, a Mobilan munkatársai szívesen állnak rendelkezésedre. Megtervezzük és akár 3 héten belül meg is valósítjuk álmaid konyhabútorát. Keress minket elérhetőségeinken, és foglalj időpontot konyhastúdiónkba, hogy a megbeszélt időpontban csak veled tudjunk foglalkozni.